Akcesoria OFF-ROAD

Akcesoria off-road

Zakup pierwszego terenowego auta to nie lada przeżycie. Chcielibyśmy już, już ruszać w teren i złapać wiatr w żagle (a raczej ziemię w koła). Niestety, nie można nic robić w pośpiechu – zasada ta dotyczy również off-roadu. Każdy samochód, zanim zjedzie z asfaltu, trzeba przecież odpowiednio przygotować.

Na miarę potrzeb

Przedmiotów, niezbędnych do wyczynowej jazdy jest tak wiele, że trudno byłoby je wszystkie skompletować. Nie ma zresztą takiej potrzeby, bo część z nich jest bardzo specyficzna – jak np. snorkel, który przydaje się tylko wtedy, gdy chcemy zanurzać podwodzie w głębokiej wodzie. Są jednak takie akcesoria, które przydadzą się każdemu, kto chce uprawiać off-road. Wystarczy wspomnieć o właściwych oponach. Na takich zwykłych, do jazdy dziennej, terenówka nie zjedzie nawet z asfaltu. Na rynku dostępnych jest na szczęście wiele opon do off-roadu – nawet takich, które nadają się też do jazdy na co dzień.

Wszystko, co najważniejsze

Na off-roadowym szlaku trudno także obyć się bez liny oraz wyciągarki. Wprawdzie nie zawsze będą one potrzebne, nie można jednak wybrać się w podróż bez nich. Gdy auto utknie w zaspie lub zakopie się w błocie, wyciągarka będzie nieocenioną pomocą. W off-roadzie często używa się wyciągarek przesuwających linę, przywiązaną do samochodu. Taka lina powinna być na tyle mocna, by udźwignąć ciężar auta oraz odpowiednio długa. Podobne zastosowanie mają także specjalne taśmi, mogące służyć za przedłużenie liny. Liny łączy się z taśmą za pomocą szekli, czyli specjalnych uchwytów o kształcie litery „U”. Przydatnym urządzeniem jest także Hi-lift, służący do podnoszenia samochodu. Dzięki niemu możemy podłożyć pod koła trapy lub kłody, co pozwoli wydostać auto z potrzasku.

Akcesoriów off-road dostępnych jest bez liku – nie każde są jednak równie potrzebne. Warto jednak wiedzieć, które z nich ma przy sobie każdy przezorny pasjonat off-roadu. Oto krótka lista:

  • Wyciągarka terenowa
  • Liny
  • Taśmy
  • Podnośniki do aut terenowych
  • Szekle
  • Trapy
  • Siekiera
  • Łańcuchy śnieżne