Opony MUD-TERRAIN

Terenowe opony MT - Mud Terrain

Jakie opony najlepiej sprawdzą się w terenowych wyprawach? Typów jest kilka, jednak na prowadzenie wysuwają się Mud Terrain - opony, które nadają się zarówno na ekstremalne, jak i zwykłe warunki.

Uniwersalne MT

Czy MT-ki mają w sobie coś wyjątkowego? Według nas owszem - jest to ich wielozadaniowość. Dotyczy to zwłaszcza niektórych opon Mud Terrain, świetnie sprawdzających się na bezdrożach i niemal równie dobrze radzących sobie na asfalcie. Nie jest to oczywiście tak wysoki komfort jazdy, jak na oponach specjalnie do tego przystosowanych, ale z pewnością nie można narzekać. Niektórzy kierowcy, posiadający wieloletnie doświadczenie, jeżdżą na nich przez cały rok, w każdych warunkach. Prowadzenia pojazdu na MT-kach trzeba więc się nauczyć, zachowywując szczególną ostrożność zwłaszcza przy mokrej nawierzchni.

“Uniwersalne” opony Mud Terrain doskonale radzą sobie tam, gdzie na ich drodze pojawi się błoto. Przewyższają pod tym względem AT-ki, które błotnistych szlaków zdecydowanie nie lubią. Mud Terrain od All Terrain różnią się głównie tym, że mają bardziej agresywny bieżnik. Wśród tego typu opon najpopularniejsze są BF Goodrich Mud Terrain, Cooper Discoverer STT czy Goodyear Wrangler MTR.

Opony MT do zadań specjalnych

Niektóre opony Mud Terrain, w przeciwieństwie do tych o bardziej uniwersalnym charakterze, nadają się tylko do sportów wyczynowych. Fani ostrego off roadu będą zachwyceni ich możliwościami. Niegroźne im żadne podjazdy, błota, zarośla czy bagna. Ze względu na ich specyfikę, opon tych nie można jednak nazwać uniwersalnymi - absolutnie nie nadają się bowiem do jazdy po asfalcie. Samochód, wyposażony w te opony, nie dość, że głośno pracuje, to jest także znacznie obciążony. Przed ich zakupem trzeba więc koniecznie sprawdzić, czy układ napędowy auta jest dostatecznie wytrzymały. Najpopularniejsze MT-ki “do zadań specjalnych” to Silverstone MT117, Simex Extreme Tracker, Interco Bogger lub Maxxis Creap Crawler.