Opony zimowe 4x4

Terenowe opony zimowe 4x4

Pierwszy śnieg już dawno za nami, warto jednak rzec kilka słów o tym, jak ważne są zimowe opony. O ich założeniu musi pamiętać każdy kierowca, nawet ten, który nigdy nie zjeżdża z asfaltu - nie mówiąc już o off-roaderach. Zimowe opony 4x4 pomogą zapewnić terenówce bezpieczeństwo, przyczynią się też do większego komfortu jazdy.

Uniwersalne? Niekoniecznie

Gdy na drodze jest ślisko i mokro, a do tego ciągle sypie śnieg, kierowca nie może zdać się tylko na siebie. Owszem, umiejętność sprawnego prowadzenia jest ważna i bez niej ani rusz. W niebezpiecznych warunkach może to jednak nie wystarczyć, dlatego warto wyposażyć auto w niezbędne zabezpieczenia. Odpowiednie opony należą do jednego z najważniejszych. Trzeba tu jasno powiedzieć, że to, co reklamowane jest jako opony całoroczne, czyli popularne “All Terrain” wcale nie sprawdza się zimą tak dobrze. Najlepiej postawić na zakup “czysto” zimowych opon. Wykonuje się je z materiału, który pod wpływem niskiej temperatury nie twardnieje, tak jak zwykła guma. Opony tego typu posiadają także więcej nacięć i lameli, dzięki czemu osiagają lepszą przyczepność.

Niestraszne śnieg i zaspy

W nieprzyjaznych warunkach dobrze będą sprawdzać się opony z większym bieżnikiem, takie jak Mud Terrain. MT idealnie nadają się również do off-roadowych eskapad o bardziej ekstremalnym charakterze. Błoto i śnieg im niegroźne, trzeba wziąć jednak pod uwagę, że na suchej powierzchni powodują spory hałas. Nie powinno to ich jednak dyskwalifikować, bo na trudnych trasach są niezwyciężone.

O wymianę opon letnich na zimowe najlepiej zadbać już jesienią. Lepiej nie dać się zaskoczyć zimie, zwłaszcza, że nie chodzi tylko o nasz komfort, ale także o bezpieczeństwo wszystkich na drodze.